Mapka dojazdu

Środowiskowy Dom Samopomocy Kownaty 85 18-421 Piątnica ; tel. 86 219 15 95 ; www.kownaty-osrodekwsparcia.pl ; email: ow_kownaty@wp.pl

Kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
5 Marca 2024
Imieniny obchodzą
Adrian, Adrianna, Fryderyk, Jan,
Pakosław, Pakosz, Wacław, Wacława

Do końca roku zostało 302 dni.
Zodiak: Ryba

Licznik odwiedzin

Wizyty: Dziś 36 Wczoraj 31 Tydzień 67 Miesiąc 178 Razem 57762
Kubik-Rubik Joomla! Extensions

W październiku 2000r. Wójt i Zarząd Gminy Piątnica przekazali notarialnie Polskiemu Komitetu Pomocy Społecznej budynek byłej szkoły w Kownatach łącznie 1 ha działkę z przeznaczeniem na dom pomocy społecznej. Rok 2000 to był rok przyjaznej polityki państwa dla domów pomocy społecznej. Perspektywy szybkiej adaptacji tego obiektu były bardzo realne. Szybko wykonaliśmy pełną dokumentację z pozwoleniem na budowę włącznie. Była wola i zaangażowanie Wójta Gminy Piątnica, Starosty, Rady powiatu, Dyrektora PCPR, początkowo także Wojewody. W 2001 nastąpiło załamanie finansów państwa. Nie było pieniędzy na remont i adaptację obiektu. 5 lat poszukiwania pieniędzy , pisania wniosków, podań, bez pozytywnego rezultatu.

Po 5 latach … wróciły nadzieje:

 20 grudnia Wojewoda podlaski przyznał nam status Centrum Integracji Społecznej (były to możliwości pozyskania trochę pieniędzy na remont i modernizację Kownat)
    7 marca 2006r Minister Pracy i Polityki Społecznej przyznał nam dofinansowanie do projektu „ Utworzenie CIS Eureka w Kownatach”. CIS utworzyliśmy m.in. po to aby ucząc bezrobotnych robót budowlanych, remontować obiekt w Kownatach. Projekt realizowaliśmy do końca 2007r.
  w marcu 2007r. dotarła do nas za pośrednictwem PCPR w Łomży informacja od Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Pana Andrzeja Kozłowskiego o możliwości dofinansowania Ośrodka Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi z budżetu państwa. Zrodził się pomysł aby w części pomieszczeń w Kownatach na I i II piętrze gdzie roboty remontowe były najbardziej zaawansowane utworzyć Ośrodek Wsparcia.

   Rozpoczęliśmy działanie .Trzeba było zmienić pierwszy projekt, uzyskać ponownie pozwolenie na budowę, zmieniły się Przepisy prawa budowlanego, było to wszystko trudne, czasochłonne i niestety kosztowne. Ostatecznie pozwolenie na budowę, przy dużej życzliwości wszystkich urzędów, uzyskaliśmy dopiero 29 maja 2008r.

   Dzięki staraniom Starosty  Łomżyńskiego Pana Krzysztofa Kozickiego i dużej życzliwości Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej oraz Pana Wojewody Macieja Żywno, udało się pozyskać brakujące środki finansowe. 

22 kwietnia 2009r. otworzyliśmy Ośrodek Wsparcia w Kownatach.

Historia utworzenia tego Ośrodka to przykład współdziałania wielu instytucji publicznych i organizacji pozarządowej dla osiągnięcia celów społecznych:

 Gmina Piątnica (Wójt i Rada Gminy) przekazała Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej obiekt byłej szkoły podstawowej wraz z jednohektarową działką na cele pomocy społecznej.
Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży, wykorzystując własne środki finansowe oraz dotacje budżetowe w tym Wojewody Podlaskiego a także inne fundusze publiczne jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska czy Europejski Fundusz Społeczny doprowadził do zaadaptowania tego obiektu na potrzeby Ośrodka Wsparcia
Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży od momentu powstania idei przejęcia tego obiektu na potrzeby działalności socjalnej poprzez proces modernizacji do otwarcia tego obiektu i uruchomienia działalności w kwietniu 2009r. współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Łomży a szczególnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży prowadzi Ośrodek Wsparcia w Kownatach na zlecenie Starosty Łomżyńskiego.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie współdziałające z Ośrodkami Pomocy Społecznej gromadzi dokumentację i decyzją administracyjną kieruję osoby niepełnosprawne do Ośrodka Wsparcia.

Ośrodek Wsparcia to instytucja której początkiem było przekonanie wielu ludzi, że dla dobra wspólnego warto czasami zrezygnować z doraźnej korzyści finansowej.  Gmina Piątnica mogła sprzedać obiekt w Kownatach tak jak to zrobiła Gmina Łomża z identycznym obiektem we wsi Giełczyn. W Giełczynie zyski z obiektu będzie miał jeden prywatny biznesmen w Kownatach zysk ma społeczeństwo powiatu łomżyńskiego.400 tysięcy zł w Gminie Łomża szybko zostaną zużyte a obiekt w Kownatach będzie służył wielu ludziom przez długie lata. Nasze doświadczenia ułatwią być może w przyszłości podejmowanie innych, ważnych społecznie inicjatyw.