Mapka dojazdu

Środowiskowy Dom Samopomocy Kownaty 85 18-421 Piątnica ; tel. 86 219 15 95 ; www.kownaty-osrodekwsparcia.pl ; email: ow_kownaty@wp.pl

Kalendarz


Dzisiaj jest: Sobota
20 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.
Zodiak: Baran

Licznik odwiedzin

Wizyty: Dziś 13 Wczoraj 24 Tydzień 145 Miesiąc 540 Razem 59124
Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ERGOTERAPIA

1. Pracownia kulinarna

W tej pracowni uczestnicy ŚDS nabywają umiejętności  samodzielnego przygotowania posiłków
(ze szczególnym nastawieniem na sporządzanie posiłków z artykułów spożywczych pozyskanych ze zbiorów we własnym sadzie i ogrodzie oraz z własnej hodowli), komponowanie dań, nauka wartości odżywczych poszczególnych produktów żywieniowych, przechowywania żywności, porządkowania pracowni, przygotowania dań okolicznościowych itd.

 

2. Pracownia gospodarstwa domowego.

W pracowni tej Uczestnicy ŚDS nabywają umiejętności w zakresie pielęgnacji sadu i uprawy ogrodu, jak też  umiejętności w zakresie przetwarzania plonów z własnych upraw
oraz przygotowywania przetworów na zimę. Jest to też nauka praktycznego korzystania z efektów aktywizacji poprzez  pracę w ,,Małym Gospodarstwie Wiejskim,, gdzie Uczestnicy ŚDS dostrzegają zależność między pracą a poziomem życia; jest to nauka bezpośredniego czerpania korzyści z pracy (sposób wykorzystywania własnych plonów i przetworów z własnych upraw w pracowni kulinarnej, oszczędność budżetu domowego, sprzedaż nadwyżek np. warzyw i ziół).

 

3. Pracownia gospodarcza

W pracowni tej Uczestnicy ŚDS  zdobywają umiejętności ekologicznej hodowli kur zielononóżek, tzn. nabycie umiejętności zbioru jaj do wylęgu, obsługi inkubatora, pielęgnacji piskląt, itd. Jest ciąg dalszy pracy w ,,Małym Gospodarstwie Wiejskim,, gdzie Uczestnicy uczą się czerpać bezpośrednią korzyść z hodowli drobiu, czyli wykorzystania jaj w pracowni kulinarnej i sprzedaży jaj.


 Zajęcia realizowane w pracowniach; gospodarczej, gospodarstwa domowego, w treningu budżetowym, w treningu kulinarnym, są jednocześnie zajęciami które realizują cele i założenia programu ,, Małe Gospodarstwo Wiejskie,,  Jest to program aktywizacji Uczestników przez ergoterapię, którego głównym założeniem jest nabycie przez Uczestników umiejętności określenia korzyści płynących z własnej pracy.

W Środowiskowym Domu Samopomocy jedną z ,,zapłat" za daną pracę są atrakcyjne posiłki sporządzone ze zbiorów, własnych przetworów i efektów hodowli. Równie ważnym aspektem uczestniczenia w zajęciach w ,,Małym Gospodarstwie Wiejskim" jest nabywanie nowych umiejętności, które można później wykorzystać we własnym domu, ogrodzie, sadzie, gospodarstwie.

1. Uprawa ziemi
- nauka uprawy ziemi z wykorzystaniem odpowiednich maszyn i urządzeń
- nauka i doskonalenie umiejętności zakładania upraw
- nauka i doskonalenie pielęgnacji upraw
- nauka zbioru płodów i ich przechowywania
- nauka pielęgnacji sadu oraz zbioru i przygotowania owoców do przechowywania.

2. Hodowla kur
- nauka i doskonalenie działań związanych z chowem kur
- nauka i doskonalenie utrzymania czystości w kurnikach i na wybiegach
- nauka sporządzania własnej ekologicznej paszy dla kur
- nauka uprawy paszy zielonej na wybiegach
- nauka zbioru jaj do bieżącej konsumpcji
- nauka zbioru jaj do sprzedaży
- nauka zbioru i przechowywania jaj do wylęgu
- nauka obsługi wylęgarni kur
- nauka pielęgnacji kurcząt
- i... nauka i doskonalenie działań związanych z chowem kur.

Najważniejszym efektem prowadzenia zajęć w ramach ,,Małego Gospodarstwa Wiejskiego "  jest nauka praktycznego korzystania z nabytych umiejętności w środowisku domowym.
Ważne jest uświadomienie Uczestnikom zależności między pracą w gospodarstwie a poziomem życia(na przykładzie życia w ŚDS - zbiory warzyw i owoców przetwarzamy w pracowni kulinarnej do bezpośredniego spożycia lub przetwarzamy i magazynujemy do wykorzystania zimą; jaja kur wykorzystujemy w pracowni kulinarnej lub odpowiednio przechowujemy do wylęgu albo sprzedajemy i za uzyskane pieniądze możemy kupić artykuły do wykonania deserów, ciast, ,,swojskiego chleba" lub... pojechać na lody.

 

PRACOWNIA TERAPII ZAJĘCIOWEJ

1. Pracownia plastyczno-ceramiczna

 W pracowni tej Uczestnicy ŚDS nabywają umiejętności artystyczne rozumiane jako nauka rożnych technik plastycznych, które w przyszłości mogą stać się źródłem dochodów uzyskanych własnym staraniem, np. tworzenie stroików świątecznych, układanie kwiatów, wykonywanie kartek świątecznych. Nauka wytwarzania naczyń i ozdób glinianych na potrzeby własne oraz w celach zarobkowych.

 

2. Pracownia mechaniczno-stolarska

W pracowni tej Uczestnicy ŚDS  nabywają umiejętności w zakresie drobnych napraw domowych, uczą się obróbki drewna i wykonywania prostych mebli, takich jak ławka, półka, stołek.

Zajęcia te są niezwykle atrakcyjne dla męskiej części Społeczności ŚDS.

 

3. Pracownia muzyczna i komputerowa

W pracowni tej prowadzona jest nauka śpiewu, gry na instrumentach muzycznych, zapoznanie uczestników z literaturą muzyczną, jak też zabawa i relaks przy muzyce. Uczestnicy nabywają umiejętności obsługi komputera od podstaw, uczą się obsługi programów oraz serwisów społecznościowych i muzycznych. 

 

PRACOWNIA SAMOOBSŁUGI

1. Trening spędzania czasu wolnego

W pracowni tej Uczestnicy ŚDS nabywają umiejętności zagospodarowania czasu wolnego poprzez naukę, pracę, sport, aktywny wypoczynek, rekreację, zajęcia kulturalno-rozrywkowe, kino, teatr, spacer, organizację pikników, ogniska przy gitarze, itd...

 

2. Trening budżetowy

Podczas tego treningu Uczestnicy ŚDS nabywają umiejętności gospodarowania własnym budżetem lub własnym ,,kieszonkowym,, (również podczas kilkudniowych wyjazdów na wycieczkę lub turnus rehabilitacyjno- wypoczynkowy), zdobywają też umiejętność sprzedaży wytworzonych przez siebie prac artystycznych, sprzedaży jaj z własnego chowu kur zielononóżek (od wylęgu po naukę zbioru, przechowywania i sprzedaży jaj), sprzedaży nadwyżki plonów z ogrodu i sadu.

 

3. Trening samoobsługi

Podczas tego treningu Uczestnicy ŚDS nabywają umiejętności z zakresu higieny osobistej, higieny otoczenia, prania, porządkowania np.pokoi, szaf, pracowni, prasowania, naprawiania odzieży oraz wszelkich innych umiejętności niezbędnych do samodzielnego, codziennego funkcjonowania w środowisku domowym. Trening samoobsługi to również zajęcia SPA, najprzyjemniejsze zajęcia
dla kobiecej części społeczności.

 




PRACA Z PEDAGOGIEM:

1.Treningi umiejętności społecznych

Uczestnicy ŚDS nabywają umiejętności komunikacji interpersonalnej jak też umiejętności rozwiązywania problemów międzyludzkich;

2. Zajęcia teatralne i akademie okolicznościowe

Uczestnicy ŚDS nabywają umiejętności pracy w zespole oraz wyrażania siebie poprzez sztukę- odtwarzanie ról, recytację, improwizację. Zajęcia te powiązane są ściśle z pracą z logopedą oraz
z pracownią plastyczno -ceramiczną, gdzie przygotowywane są stroje do spektakli jak też wszelkie dekoracje  sceny i sali spotkań. Zajęcia te powiązane są również z muzykoterapią, czyli przygotowaniem odpowiedniej ścieżki dźwiękowej oraz z pracownią komputerową, gdzie opracowywane i drukowane są wszelkie zaproszenia na daną imprezę okolicznościową.

 

3. Zajęcia reedukacyjne

 Są to zajęcia m.in. z zakresu grafomotoryki; utrwalanie nabytych wcześniej umiejętności podpisania się, przeczytania prostych słów, prostego tekstu...

 

ZAJĘCIA Z LOGOPEDĄ

Są to głównie zajęcia indywidualne Uczestnika z terapeutą logopedą. Zajęcia te mają na celu naukę mowy, naukę prawidłowej, zgodnie z możliwościami danej osoby, wymowy, naukę wyrażania emocji i potrzeb niewerbalnie, naukę rozpoznawania znaków graficznych itd.

 

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

1. Praca indywidualna z uczestnikiem
- praca nad emocjami
- praca nad akceptacją niepełnosprawności
- sposoby radzenia sobie ze stresem

2. Zajęcia grupowe
- psychoedukacja
- relaksacja




PRACOWNIA KINEZYTERAPII:

Są to zajęcia prowadzone przez specjalistę fizjoterapeutę pod kątem doskonalenia sprawności ruchowej, m.in.gimnastyka ogólnousprawniająca, ćwiczenia przy użyciu UGUL, ćwiczenia manualne przy użyciu tablicy manualnej, ćwiczenia sensomotoryczne przy użyciu piłek Bobath i poduszki sensomotorycznej, ćwiczenia zwiększające koordynację wzrokowo- ruchową , pionizacja przy użyciu stołu pionizującego, nauka chodu przy użyciu schodów rehabilitacyjnych i balkonika, ćwiczenia z wykorzystaniem taśm Thera Band, itd. zajęcia relaksacyjne.  Zajęcia z zakresu rehabilitacji ruchowej pozwalają na uzyskanie sprawności fizycznej zgodnie z możliwościami danego Uczestnika.

 
SPORT I REKREACJA

1. Zajęcia sportowo-rekreacyjne

 Zajęcia te mają na celu naukę wypoczynku i rekreacji poprzez sport zarówno w pracowni kinezyterapii - taniec, turniej sportowy, siłownia, jak też na świeżym powietrzu - gry i zabawy
na boisku, czy od kilku lat organizowany latem spływ kajakowy po rzece Pisie.

 

2. Turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy

Coroczny wyjazd na turnus rehabilitacyjno -wypoczynkowy do ORW Ptaki w Balikach jest okazją do odpoczynku, rekreacji, spacerów, zabaw na brzegu rzeki, śpiewu i zabaw przy ognisku, ale też na zdobywanie umiejętności z zakresu każdego prowadzonego w ŚDS treningu w warunkach pobytu całodobowego.

 
RELAKSACJA

Zajęcia te prowadzone są codziennie dla danej części osób, pozwalają na wyciszenie emocji,
na odpoczynek, pozwalają na nabycie pozytywnego spojrzenia na siebie, na otoczenie,
na codzienne sprawy.